Jedilno, nerafinirano, rastlinsko bučno olje
- Bučno olje je proizvedeno po tradicionalnem postopku.
- Čudovito harmonira z zelenimi solatami, paradižnikom, papriko, kumare, čebulo in česnom.
- Zelo dobro se poda k trdim in mehkim sirom. Doda pa se lahko tudi sladicam, najbolj znan je vanilijev sladoled z bučnim oljem.
Bučno seme in olje
Buče so staroindijanska kulturna rastlina. Arheološke najdbe v Mehiki potrjujejo, da so buče poznali že stari Indijanci pred 8000 leti. Krištof Kolumb je buče pripeljal v Evropo. Danes poznamo 850 vrst buč.
Ljudje že več stoletij vzgajamo vedno nove vrste, njihovo kulinarično raznovrstnost pa smo odkrili šele v zadnjih desetletjih.
Pridobivanje
Naša dolgoletna tradicija in tradicionalni postopek pridelave se zrcalita v krasnem orehastem okusu bučnega olja. Pod tradicionalni postopek smatramoto, da kotle še vedno segrevamo z drvmi.
Očiščena bučna semena najprej zmeljemo, nato pa jim dodamo vodo in sol. Bučno maso pražimo do 115°C in nenehno mešamo, da izpari vsa voda. Med praženjem se razvije značilna aroma bučnega olja. Maso napolnimo v stiskalnico, iz katere priteče temno zeleno olje. Za 1 liter olja potrebujemo 2,5-3 kg bučnih semen, kar pomeni 30-40 buč.
Bučno olje je zelo občutljivo na svetlobo, zato ga je treba hraniti v hladnem in temnem prostoru. Če je olje izpostavljeno soncu, postane grenko – žaltavo. Originalno zaprte steklenice lahko hranite najmanj 12 mesecev.